Livet på landet i två torp-Inredning, trädgård, mat & vin
Vilken tur...
..att vi har en kall och överjäklig vinter med en massa snö för då uppskattar vi sommaren ännu mera! Längtar till att få se Nordingården med grönt gräs!
Å vad härligt det ser ut! Jag har varit så nöjd med vintern, riktig vinter är det bästa jag vet Men nu tar vi stora kliv mot sommaren. Ha en bra dag AC
Haha...jaa, det gäller att va optimist! Nu har vi ju riktigt underbart väder, endast några minusgrader och sol! Men jag har gärna 4 årstider för då uppskattar man alla årstider mycket mer än om man skulle ha samma väder jämt! Lite lustigt att vi har turtema både du och jag idag! :) Väldigt fin somrig bild oxå!
Gud vilket perfekt hus. Ja jag tycker att det är mysigt med vinter som nu bor i dalarna och som har bott i blåst Stockholm. Men visst nu när man känner solen värma så vill vi ha vår.Kram Sussi.
Sikke et dejligt billede - det giver varme i kroppen og glæde til sjælen i en kold tid. Idag er det d. 1. marts, så foråret ligger lige om hjørnet. Her i Holland står mine påskeliljer (tete a tete) med store knopper ... inden længe springer de ud, håber jeg ;o) Knus til dig i Norge Charlotte
Vilken lovley bild, man längtar otroligt mycket nu efter våren. Här har vi haft några + grader om dagarna nu. Det är toppen för det biter bra på det vita som ligger på backen. Kram Mamma C
Å vad härligt det ser ut!
SvaraRaderaJag har varit så nöjd med vintern, riktig vinter är det bästa jag vet
Men nu tar vi stora kliv mot sommaren.
Ha en bra dag
AC
Hej
SvaraRaderaJag lider inte på vintern. Älskar när det är vitt och snö istället för blåst och slask...men sommaren är ju bäst!
Ha de gott//Marie
Ååååbara så lovely.Längtar bara så till våren och sommaren.Önskar dej en fin dag.Varm kram Rita ♥
SvaraRaderaInget är väl som väntan...
SvaraRaderaSka bli underbart med en kommande vår!
Skön Mars vecka till dig!
/ Mariette
Grönt gräs kan jag se, men inte resten..härlig bild. Kan bara drömma om en sommarvind just nu..
SvaraRaderakram kram
Hej, detta är huset i mina drömmar, synd att det i Italien finns hem så speciell. Grattis till din blogg är vacker.
SvaraRaderaGod dag Flo
Ja, man har fått nog nu. Hoppas verkligen att det blir en riktig sommar.:-) Kram Stina
SvaraRaderaHaha...jaa, det gäller att va optimist! Nu har vi ju riktigt underbart väder, endast några minusgrader och sol! Men jag har gärna 4 årstider för då uppskattar man alla årstider mycket mer än om man skulle ha samma väder jämt! Lite lustigt att vi har turtema både du och jag idag! :) Väldigt fin somrig bild oxå!
SvaraRaderaDu ser verkligen ut att bo i ett paradis!! Så fint!
SvaraRaderaHa en fin dag!
Kram Ellen
Gud vilket perfekt hus. Ja jag tycker att det är mysigt med vinter som nu bor i dalarna och som har bott i blåst Stockholm. Men visst nu när man känner solen värma så vill vi ha vår.Kram Sussi.
SvaraRaderaHerlig bilde! Ja, blir så deilig når gresset grønnes igjen. :) Hos meg er det blitt vårlig på loftsrommene i helga. :)
SvaraRaderaI en riktig idyll bor du Mari! Förstår att du längtar./Kram Merja
SvaraRaderaEn ljuvlig plats har du där!=)
SvaraRaderaHa en fin dag!
Kram Camilla
Du har absolut rätt! Tur att marsmånad började i alla fall så vi är ett steg närmare de varmare dagarna...
SvaraRaderaKram
Sari från Puumuli
Ja så kan man ju också se på saken =) Ser skönt ut!
SvaraRaderaKram Susanne
Visst önskar man att allt var grönt och lummigt nu :) Vilken vacker blogg du har! Är ny här och kommer definitivt tillbaka! Kram Johanna
SvaraRaderaHAHA alltså jag måste vara helt galen i väntan på vår för det första jag tänkte när jag såg bilden var, jaha, de har redan sommar minsann! Orättvist!
SvaraRaderaJa jag säger då för sanning.
Ja du har så rätt så :-)
SvaraRaderaDet är väl därför man blir helt galen i vårljuset när det väl kommer :-)
Kram!
Susanne
Ser underbart ut och visst längtar man och man kommer definitivt uppskatta allt mer efter denna vinter.
SvaraRaderakram
sandra
Åhhh hvor vackert - ja man längtar så meget efter foråret - men tænk hvor meget dejligt vi har i vente ;o)
SvaraRaderaSkønt billede - klem Tina
Hej!
SvaraRaderaHåller verkligen med dig. Härlig sommarbild du bjuder på.
Ha en fin dag!
Kram Elin
Hej!!
SvaraRaderaImorgon skulle det bli plusgrader i större delen av landet!
Underbar bild Vännen;o)
Kram Malin
men ååååh! tänk att sätta sig i solen och äta jordgubbar..mmmm
SvaraRaderaha de gott
marianaskeramik
Härlig sommarbild! Nu är det ändå nära... :)
SvaraRaderaKram Marie
Aaaah vad härligt!
SvaraRaderaJessika
Jag längtar också... Nu när vi kom in i mars så känner jag att vi är på väg åt rätt håll...
SvaraRaderaJättefin uteplats!
Wow!! Nu längtar jag ännu mer;))
SvaraRaderakram kråke
Sikke et dejligt billede - det giver varme i kroppen og glæde til sjælen i en kold tid.
SvaraRaderaIdag er det d. 1. marts, så foråret ligger lige om hjørnet.
Her i Holland står mine påskeliljer (tete a tete) med store knopper ... inden længe springer de ud, håber jeg ;o)
Knus til dig i Norge
Charlotte
Vilken lovley bild, man längtar otroligt mycket nu efter våren. Här har vi haft några + grader om dagarna nu. Det är toppen för det biter bra på det vita som ligger på backen.
SvaraRaderaKram Mamma C
Ha ha...ja så kan man ju också se på saken! Det är rätt, man ska vara optimist, då går allt mycket lättare! Och våren kommer snabbare...kanske!
SvaraRaderaKram
Sussi